1 2 3 4 5

Вести



Ултразвучни преглед јетре

Ултразвучни преглед јетре је неинвазивна, брза, једноставна , дoступна и поуздана дијагностичка процедура која се користи за процену величине, структуре и стања јетре и представља први корак у дијагностици обољења јетре. Јасно сe приказују паренхим јетре, интрахепатични жучни водови и крвни судови. Јетра је најчвршћи орган у телу, смештена испод десног ребарног лука, у надмезоколичном спрату трбушне дупље. Јетра је подељена на три функционална лобуса и осам сегмената.

Користи се ултразвучни апарат који емитује звучне таласе високе фреквенције како би створио слике унутрашњих органа. Овај преглед је сигуран, безболан и не користи јонизујуће зрачење као што је рендген.Развој колор доплер имиџинга значајно је унапредио откривање васкуларних поремећаја у јетри

Ултразвучни преглед подразумева примену сонде која емитује високо фреквентне ултразвучне таласе. Сонда сакупља део таласа који се одбијају од структура. Појединачни одбијени ултразвучни таласи се слажу компјутерски у ултразвучну слику. Пошто ултразвучне слике настају у истом тренутку(реалном времену), могу се видети структура и кретање унутрашњих органа, као и кретање крви кроз крвне судове.

Преглед обично траје 15 до 30 минута, у зависности од сложености случаја.Преглед се изводи док болесник лежи на леђима или левом боку.Радиолог наноси провидни гел на подручје абдомена. Гел помаже у бољем преносу ултразвучних таласа кроз кожу.

Припрема за ултразвук: Да би лекар успешно спровео ултразвучни преглед горњег абдомена неопходна је припрема која подразумева да: два до три дана пре прегледа не узимате храну која надима (пасуљ, купус, грашак, боранију,…),вече пре прегледа конзумирате лагану храну (супу, без резанаца, пире кромпир, барену шаргарепу, кувано воће,…)8-10часова пре прегледа немојте: јести, пити кафу, газирана пића, млеко и млечне производе (ако сте жедни можете попити обичну воду или чај без шећера).

Индикације за ултразвучни преглед јетре ( симптоми и знаци болести јетре) - осећај малаксалости, губитак апетита, анорексија, мука и гађење су често први и једини симптоми болести јетре.Некада се јавља и туп бол испод десног ребарног лука.Појава жутице(жута пребојеност беоњача и коже) и ахолична столица ( бела као креч) свакако сугерише на могуће обољење јетре.

Шта се може открити ултразвуком јетре? Хепатомегалија (увећање јетре): Ултразвук може да покаже да ли је јетра увећана, што може указивати на постојање болести јетре , конгестивну срчану инсуфицијенцију или карцином. Масна инфилтрација јетре (стеатоза),као резултату повећане акумулације триглицерида у хепатоцитима, што се често јавља код гојазности, дијабетеса , хроничних инфекција и метаболичких болести. Хемохроматоза –обољење које подразумева повећано одлагање гвожђа у ћелије јетре.У око 30% случајева, као касна компликација настаје хепатоцелуларни карцином (ХЦЦ). Дифзуне упалне болести јетре –најчешћи узрци инфламације јетре су акутна хепатитис Б вирусна инфекција као и токсични хепатитис.

Цироза: Ултразвук може да прикаже неравну површину јетре, што је карактеристично за цирозу, стање код којег здраво ткиво јетре бива замењено ожиљним ткивом као завршним стадијумом свих хроничних обољења јетре.Бројни су узроци настанка, али као један од чешћих разлога наводи се злоупотреба алокохола.

Тумори и цисте: Могуће је идентификовати присуство тумора, било да су они бенигни (нпр. Хемангиоми, аденом) или малигни (нпр. хепатоцелуларни карцином као најчешћи). Такође, ултразвук може приказати цисте( појединачне или умножене), што су обично бенигне формације испуњене течношћу и апцесе који представљају фокалне промене упалне природе. Жучни канали: Ултразвук може да прикаже дилатацију жучних канала, што може указивати на опструкцију жучи или жучне каменце.

Након прегледа, радиолог анализира резултате и шаље извештај лекару који је захтевао преглед. Уколико се уоче абнормалности, могу бити препоручени додатни лабораторијски тестови , као и даља дијагностичка обрада - магнетна резонанца (МР), компјутеризована томографија (ЦТ) или биопсија јетре ради тачније дијагнозе. Ултразвук је поуздан метод за првобитну процену стања јетре и веома је користан у откривању различитих патолошких стања.

Текст на основу извора уредила др Јована Маринковић, Општа болница Панчево, Одељење за радиолошку дијагностику.

Извор-Књига из радиологије, 2021., Д.Машуловић, Р. Стевић, З.Милошевић, Д.Сагић Ултразвучна дијагностика-диференцијална дијагноза, G.Schmidt