1 2 3 4 5

Вести



ПРВА ПОМОЋ КОД УЈЕДА ЗМИЈЕ

Од свих врста отровних змија код нас су значајне поскок и шарка. Уједи се најчешће догађају током топлих месеци у пролеће и лето. Уједи отровница углавном се дешавају у сеоском становништву при обављању пољопривредних радова.

Змије нападају човека из страха и само уколико се нагазе или испровоцирају у самоодбрани. Уколико се змија нагази она ће се инстиктивно окренути и ујести за ногу. Отровне змије се у брзини тешко разликују од неотровних, али основно је то да отровнице имају изражену троугласту главу (код неотровних је она више јајолика) и доста сужен врат, док код неотровних то није случај.

На месту змијског уједа се виде две мале убодне ранице које не крваре, иако је могуће да постоји једна раница или само огреботина. Убрзо на том месту настане црвени прстен који постаје плавичаст, тј. рана помодри и појави се оток. Поред локалних симптома и хеморагичног шока изазваног коагулопатијом, описани су и други синдроми системских интоксикација после уједа змија као што су неуротоксичност, миотоксичност, нефротоксичност и рани кардиоваскуларни колапс.

С обзиром да може доћи до животне угрожености, битно је знати следеће постпуке прве помоћи:
1) Одмах по уједу змије, ако је мртва, треба је ставити у суд или кесу и понети са повређеним, али акоје побегла, не треба је тражити.
2) Озлеђени треба да седи (да се што је могуће мање креће како би се избегло убрзавање циркулације) и све што стеже повређени екстремитет треба уклонити (прстење,сат, тесну одећу...).
3) Уједени екстремитет треба имобилисати, али без стезања.
4) Уједна рана не мора да се чисти и дезинфикује, нити има потребе за било каквим трљањем, стискањем, инцизијом зоне ране.
5) Рану треба покрити стерилним или чистим материјалом, а пацијента треба транспортовати у носиљци, носилима, столици.
6) Никакво подвезивање не треба применити већ пацијента треба на најбржи начин транспортовати до најближе здравствене установе где ће му се указати стручна медицинска помоћ.
7) Без обзира на страх који имате, пробајте да останете што мирнији. У реалности отрову је потребно време да би деловао тако да имате довољно времена да стигнете да вам се укаже помоћ.
8) Змијски уједи су захваљујући противотрову који је доступан у свакој здравствено установи ретко смртоносни.

Текст на основу извора уредила др Мирјана Карличић, лекар Интерног одељења Опше болнице Панчево

Извори:
НАЦИОНАЛНИ ВОДИЧ ДОБРЕ КЛИНИЧКЕ ПРАКСЕ ЗА ПРЕХОСПИТАЛНО
ЗБРИЊАВАЊЕ ХИТНИХ СТАЊА; Министарстбо здравља Републике Србије; Београд 2013.