1 2 3 4 5

Вести



ТРАУМА БУБРЕГА

У зависности од силе која је изазвала трауму, повреде бубрега делимо на оне изазване тупом силом (пад са висине, повреде задобијене у саобраћајном удесу и сл.) и повреде настале дејством оштрих предмета (нож, сечива). Ове повреде могу бити изоловане, или удружене са повредама других органа. Велику групу чине јатрогене повреде настале у току извођења перкутане биопсије бубрега, пласирања нефростоме или литотрипсијe.

Тупа траума, директно у абдомен, слабину или леђа, најчешћи је механизам који се односи на 80-85% свих повреда бубрега. Повреде бубрега представљају повреде ткива бубрега које могу да буду удружене са поремаћејем функције бубрега. Повреде бубрега могу да буду реналне лацерације (цепање ткива), реналне контузије и повреде квних судова бубрега.

Клиничка слика

Основне симптоме чине: бол у пределу леђа, хематурија (присуство крви у урину) и периренални хематом. Степен бубрежне повреде није у корелацији са степеном хематурије пошто масивна хематурија може настати због минорне реналне траума. Периренални хематом својом величином и брзином развића одсликава степен тежине повреде. Рани и велики хематом је знак тешке повреде.

Дијагностичке процедуре

Анамнеза са клиничком сликом и објективним прегледом може да помогне да се посумња на повреде бубрега, али је увек потребно начинити и допунске прегледе.

Лабораторијски прегледи урина могу да покажу присуство крви. Иако највећи броја пацијената има евидентно, макроскопско присуство крви видљиво оком, одређени броја пацијената има микроскопску хематурију.

Од допунских анализа и снимања може се начинити ултразвучни преглед трбуха, скенер (компјутеризована томографија), интравенска пијелографија и ангиографија (снимање крвних судова убризгавањем контрастног средства) који потврђују дијагнозу и омогућавају да се установи тип повреде бубрежног ткива.

У ванболничким условима обавља се клинички преглед где обично постоје видљиви знаци абдоминалне траума. Неопходно је проценити хемостабилност пацијента. Када је у питању хемодинамски стабилан пацијент, могуће је спровести даље испитивање повреде бубрега.

У случају да је пацијент хемодинамски нестабилан, неопходна је хитна хируршка интервенција. На жалост, код неконтролисаног крварења и мултиплих повреда, мора се начинити нефретктомија (хируршко ордстањивање бурега).

Текст на основу извора уредила др Мирјана Карличић, лекар Интерног одељења Опше болнице Панчево

Извори:

1.НАЦИОНАЛНИ ВОДИЧ ДОБРЕ КЛИНИЧКЕ ПРАКСЕ ЗА ПРЕХОСПИТАЛНО ЗБРИЊАВАЊЕ ХИТНИХ СТАЊА; Министарстбо здравља Републике Србије; Београд 2013.

2.Lynch TH, Martinez-Pineiro L, Plas E, Serafetinides E, Turkeri L, Santucci RA, et al. EAU guidelines on urological trauma. Eur Urol 2005; 47(1): 1−15.