Шуга
Шуга је инфективна паразитарна болест која се карактерише ноћним сврабом и породичном појавом обољења.
Паразит ван коже живи само неколико дана, преноси се директно, а посебно сексуалним контактом, па се сматра и сексуално преносивом болешћу. Изазивач обољења је Sarcoptes scabiei који живи у површном удубљењу на кожи где женка полаже 2 -3 јаја дневно. Након 4 дана из јаја се излеже ларва, а после десетак дана из ње се ствара одрастао паразит и цео циклус се понавља. Код човека долази до сензибилизације и настанка алергијске реакције на секрете паразита што доводи до кожних промена на кожи. У току инфекције долази до пораста антитела, али се после излечења њихов ниво смањује.
Инкубација траје од 2 – 6 недеља, а у случају поновне инфекције сведена је на 1 – 3 дана.
Доминантна места где се промене на кожи прво јављају су простори између прстију шака, унутрашња страна доручја, лактови, предњи зид пазуха, појасни део, трбух, глутеални предели и бутине. Код мушкараца промене се налазе око скочног зглоба, на потколеницама и на пенису, код жена око брадавица, а код деце до 2. године живота на длановима и табанима. Глава и леђа су поштеђени. Једино код деце у првим месецима живота цела кожа може бити захваћена променама. Свраб је израженији у првој половини ноћи.
Типичне промене настају директним деловањем паразита. То су кратки каналићи, црвенкасте или мрке боје, због присуства паразита, његовог фецеса и јаја. Они обично имају облик латиничног слова С, а на њиховом крају се налази везикула. Као алергијска реакција се јављају промене у виду ситних, појединачних, дифузно расутих ексудативних папула, често прекривених тачкастим крустама. На покривеним деловима тела као што су пазух, појас, пенис могу се јавити иритабилни чворићи који трају више месеци, чак и по излечењу обољења. Код особа које добро одржавају хигијену свраб може бити једини знак обољења. Компликације код шуге се јављају као последица чешања када долази до бактеријске инфекције.
Општи принципи лечења шуге односе се на адекватно спровођење хигијене и примене терапије. Пре почетка пацијент се окупа, потом се намаже препаратом свуда по телу сем у пределу коже главе, при чему треба нагласити да је неопходно мазање прегиба, дланова, табана и између прстију. После завршеног деловања лека поново се купа и пресвлачи. Ствари које је носио током лечења, као и пре лечења је неопходно опрати и испеглати (паразит брзо угине на температури испод 20 степени и изнад 55 степени). Неопходно је да се истовремено лече сви чланови породице оболелог, било да имају симптоме или не, јер је реч о високо контагиозној болести, дуге инкубације. Ово посебно важи за сексуалне партнере. Од препарата за лечење шуге у свакодневној пракси обично се користе препарати сумпора и перметрин, али је неопходан преглед лекара који ће у зависности од узраста оболелог препоручити адекватну врсту и концентрацију лека.
Извор:
Текст на основу извора уредила др Тијана Брадић Бркић, специјализант на дерматовенеролошком одсеку Извор: „ Дерматовенерологија са пропедевтиком“, група аутора