1 2 3 4 5

Вести



РОБОТСКА ХИРУРГИЈА

Концепт роботске хирургије и генерално минимално инвазивне хирургије, резултат је савремених технолошких достигнућа и хируршких иновација. Нове технологије имају за циљ оптимизацију хируршких терапијских резултата. Упркос брзом и значајном прогресу лапароскопске хирургије, временом се показало да су њена ограничења смањен степен покрета и ергономски тежи положај за хирурга. Управо та ограничења покренула су развој роботских система.

Као јединствен ентитет, роботска хирургија настала је последњиих деценија ХХ века. Дизајнирана је и унапређена тако да олакша сложене оперативне захвате и да побољша квалитетет лечења пацијената. Да би се то постигло, роботске платформе су тако дизајниране да садрже напредне функције као што су унапређена визуализација- 3Д слика, природнија координација покрета, прецизније препарисање ткива. Посебно је значајно унапређење покретљивости (покрет 360 степени).

Роботска хирургија је област која се стално развија. Потребно је пажљив одабир пацијената и идентификација могућих релативних и апсолутних контраиндикација за овај приступ. Може се рећи да су индикације за овај вид хируршког лечења сва бенигна и малигна обољења која се могу оперисати и лапароскокпским приступом. Понекад се користи комбинован приступ отворене и лапароскопске хирургије.
Главне компоненте роботског система су роботска кула, ноач камере и инструмената, хирурша конзола (радна станица на којој седи хирург и манипулише роботским инструментима) и помоћна оптичка колица ( подршка 3Д ХД оптичком систему). Размена информација између роботског система и хирурга одвија се електронским путем, дакле не постоји директан контакт између оператора и пацијента, као што је случај у лапараскопској хирургији. Удаљеност између пацијента и оператора је променљива и није неопходно да се они налазе у истој просторији. Бројне студије су показале предности роботске хирургије попут еквивалентне ефикасности као и лапароскопски приступ, мањи губитак крви, дискретнији ожиљци, роботска прецизност уклања природно подрхтавање руке, омогућена је врхунска визуализација целог хируршког поља кроз увећане и јасне тродимензионалне слике, могућност рада на тешко доступним, малим и уским подручјима, бржи опоравак и краћи боравак у болници.

Роботска хирургија омогућава лекарима да изводе многе врсте комплексних процедура са више прецизности, флексибилности и контроле него што је могуће класичним процедурама.

Употреба роботске хирургије је иновација, сам апарат, потрошни материјал, као и едукација кадра изискују велика улагања, те је широка распрострањеност и доступност и даље лимитирана.

Teкст на основу извора уредио др Марко Ивановић, Општа болница Панчево
Извори:
Хирургјија са анестезиологијом (А.Цимић, Д. Грујичић, Д. Спасовски)
www.mayoclinic.org