1 2 3 4 5

Вести



АСИСТИРАНЕ РЕПРОДУКТИВНЕ ТЕХНОЛОГИЈЕ

Давне 1978. године урађена је прва ин витро фертилизација (ИВФ). Лујза Браун је прва беба рођена поступком вантелесне оплодње. Од тада па до данас очигледан је напредак и стално усавршавање асистиране репродуктивне технологије (АРТ). Без обзира што је напредак евидентан, морамо рећи да метода вантелесне оплодње носи ризик и компликације постоје и поред великог напретка, мора се споменути да су видно повећани случајеви превременог порођаја и рађање беба са мањом порођајном тежином. Евидентно је да напредак у овој технологији има и да доноси огромну корист за парове који се боре са стерилитетом али је такође довео и до тога да ризик од урођених аномалија код плода буде повећан.

Још увек су непознати сигурни механизми због којих долази до настанка увећаног броја урођених поремећаја код беба рођених помоћу поступка асистиране репродуктивне технологије. Претпоставља се да су разлози следећи: употреба лекова (хормонске стимулације), затим утицај окружења у току почетног раста ембриона али и физички стрес приликом пласирања ембриона код микрофертилизације (ИЦСИ), као и фактори стреса који су присутни код парова са проблемом стерилитета.

Ако су проверени ултразвучни маркери у 12. недељи НТ (нухална транслуценца): мерење дебљине вратне бразде, носне кости, присуство Вомера – танка коштана структура која формира задњи и доњи део носне преграде (место ФМФ – фронтомаксиларни угао лица), уколико су Doppler маркери искључили крупне аномалије срца и друге крупне анатомске аномалије, није потребно радити дабл тест.

Данас постоје и разни пренатални тестови – неинвазивна метода у којој се врши анализа хромозома од значаја патентираном методом.

МЕТОДЕ АСИСТИРАНЕ РЕПРОДУКТИВНЕ ТЕХНОЛОГИЈЕ ОБУХВАТАЈУ:

1. Интраутерина инсеминација
2. Ин витро фертилизација и ембриотрансфер тј вантелесно оплођење
3. Интратубарни трансфер гамета
4. Интратубарни трансфер зигота
5. Интрацитоплазматска инјекција сперматозоида
6. Криопрезервација гамета
7. Донација гамета
8. Сурогат родитељство

1. Интраутерина инсеминација
Индикације су густа цервикална слуз која спречава напредовање сперматозоида, поремећај овулације, идиопатска неплодност, поремећај спермограма. Основни услов је да је барем један јајовод проходан.
Техника извођења: Ултразвучно се прати раст фоликула, када водећи фоликул достигне 17мм, додаје се хорионски гонадотропин. Након 35 сати кроз катетер у кавум се убризгава сперма (селектовани , квалитетни сперматозоиди). Даје се препарат прогестерона Успешност је свега 10%.

2. Ин витро фертилизација и ембриотрансфер тј вантелесно оплођење Индикације су непролазни јајоводи, опсежније прираслице у малој карлици, ендометриоза, идиопатска неплодност , поремећај спермограма.
Техника извођења је стимулација овулације (хуманим менопаузалним гонадотропином или рекомбинантним фоликулостимулирајућим хормоном). Затим се врши пункција фоликула и аспирација ооцита- ултразвучно се прати раст фоликула, када достигне одговарајућу величину апликује се хорионски гонадотропин и након 35 сати се у општој анестезији врши пунција фоликула и аспирација ооцита.Инсеминација ооцита се врши тако што се припремљена сперма и ооцити ставлјају у исту посуду, а затим у инкубатор.Ембриотрансфером се ембриони (најчешће до 3) убацују у кавум утерууса трансцервикално.
Успешност поступка је око 30% , код коректно одрађене процедуре .
На поступак највећи утицај има старост мајке.

3. Интратубарни трансфер гамета
Ооцити и сперматозоиди се убацују у јајоводе. Услов је да је бар један јајовод пролазан.

4. Интратубарни трансфер зигота
У јајовод се убацује ембрион.

5. Интрацитоплазматска инјекција сперматозоида
Суштина процеса се састоји у убацивању једног сперматозоида у цитоплазму ооцита. Остатак поступка је исти као и код ин витро фертилизације и ембриотрансфера.

6. Криопрезервација
Замрзавањем се могу сачувати – сперма, ооцити ембриони, оваријално и тестикуларно ткиво.

7. Донација гамета
Користи се у ситуацији када један члан пара нема гамета. Могу се донирати и сперматозоиди и ооцити

8. Сурогат родитељство
Постоје два облика потпуно или природно- када сурогат мајка даје и ооците и позајмљује утерус и гестацијско или парцијално- сурогат мајка даје утерус- материцу.

Текст уредила др Јелена Малић Танушевић, клинички лекар Интерног одељења ОБ Панчево

Литература: ,,Гинекологија и акушерство“ – уџбеник за студенте медицине, медицински факултет у Београду
https://sansazaroditeljstvo.org.