1 2 3 4 5

Вести



Пуцање бубне опне као последица скакања у воду

Током лета се дешава да због незгодног скока у воду дође до пуцања бубне опне. Начелник Одељења за ухо, грло, нос доктор Вељко Божић наглашава да се треба јавити лекару и да је погрешно лечити се на своју руку, јер то може довести до оштећења слуха и операције која би могла да се избегне уколико се дође код лекара одмах после повређивања.

„Током викенда доста посла било је и на Одељењу за ухо грло нос. Најчешће због повреда и падова", истиче начелник ОРЛ одељења специјалиста Оториноларингологије др Вељко Божић.

„Ми посла викендом имамо, упале ушију и повреде приликом падова са мотора, тротинета и бицикла. Тако је било и овога викенда неколко пута смо улазили у салу, актуелне су упале ушију док траје купање на базенима", каже начелник ОРЛ одељења специјалиста Оториноларингологије др Вељко Божић и додаје:
„Током лета честе су повреде бубне опне, некада толико озбиљне да је неопходна операција"

„Приликом скакања у воду имали смо доста пуцања и повређивања бубних опни и употребом штапића. Чим се то деси, пацијенти осете нагли бол и требало би да се јаве нама и не покушавају сами да се лече. Ми то можемо држати под контролом. У 90 посто случајева прође без последица, а кад сами започну терапију то се искомпликује па се заврши операцијом.
Свака замена нове бубне опне када је потребно направити нову услови морају бити идеални и да се после операције води добра хигијена, да то зарасте како треба", објашњава др Вељко Божић специјалиста Оториноларингологије и начелник ОРЛ одељења.

Доктор Вељко Божић је поновио да највећи проблем праве штапићи за уши који пре свега нису стерилни, а приликом чишћења уха понекад пробуше бубну опну али и повреде ситне кошчице које се налазе у уху и тада је неопходна сложена операција и долази до оштећења слуха.

Прилог можете погледати ОВДЕ

Текст уређен на основу извора
Извор: РТВ Панчево
датум: 22.8.2024.