1 2 3 4 5

Вести



Плеурални излив

Плеура, или плућна марамица, обавија плућа чинећи кесу у којој се нормално налази мала количина течности која служи да смањи трење које настаје ширењем и скупљањем плућа током дисања. Ова марамица може да се упали и може да дође до скупљања течности у том простору. Дакле, то је излив течности у плеурални простор.

Течности које се могу наћи у овом изливу су обично бистра течност, али и крв, гној, лимфа. Бројни су узроци настанка плеуралног излива, а неки од њих су попуштање срца, карциноми са метастазама, разни запаљенски процеси (упала плућа, апсцеси...). Често се јавља и након траума, или операција на грудном кошу.Плеурални излив, уколико је мали, може да се не примети у клиничкој слици, али уколико постоји већа количина течности у овом простору, могу озбиљно бити нарушене функције плућа, што може угрозити и живот пацијента.

Симптоми плеуралног излива могу да буду:

-кашаљ који је најчешће сув и непродуктиван

-отежано дисање (диспнеја)

-бол у грудном кошу који је везан за дисајне покрете

-код великих излива могуће је и гушење

-малаксалост

Симптоматологија варира у зависности од болести која се налази у основи плеуралног излива.

На плеурални излив се може посумњати на основу клиничке слике, анамнезе и објективног прегледа (често се може чути ослабљено дисање за стране на којој је плеурални излив приликом слушања стетоскопом). Рендгенски снимак грудног коша обично потврђује дијагнозу (излив се може видети у виду смањене запремине плућног крила са исте стране).Ултразвук се у рутинској клиничкој пракси ређе спроводи, али може да помогне у постављању дијагнозе, као и скенер (компјутеризована томографија) и нуклеарна магнетна резонанца.

Пункција плеуралног простора са евакуацијом садржаја је важна како у дијагностичком, тако и у терапијском смислу. Може се начинити лабораторијски преглед евакуисане течности како би се утврдило њено порекло и евентуално присуство неких патогена ради даљње антибиотске терапије.Као што је напоменуто, пункција је метода избора у лечењу излива. Течност се може послати на лабораторијску анализу, а након пункције би требало урадити контролни рендгенски снимак грудног коша, како би се видели резултати.Неопходно је лечење болести која је довела до излива (пнеумоније антибиотицима, срца адекватним лековима, а након неких хируршких интервенција долази у обзир контролно отварање грудног коша, уколико је извађени садржај крвав.

Извор: https://simptomi.rs/bolesti/9-pulmologija-bolesti-pluca/158-pleuralni-izliv-tecnost-u-pleuri-bol-kasalj-otezano-disanje-simptomi-medicina-zdravlje-lekar-trudnoca-bolesti-ishrana-dijeta-dijagnoza-uzrok-posledica-lecenje-terapija-beograd-srbija