25. новембар - Међународни дан борбе против насиља над женама
„Глобално, скоро свака трећа жена је барем једном у животу била изложена физичком или сексуалном насиљу од стране интимног партнера, непартнерском сексуалном насиљу или обоје. За најмање 51100 жена 2023. године, циклус родно заснованог насиља завршио се једним коначним и бруталним чином – њиховим убиством које је начинио партнер или неко од чланова породице. То значни да је једна од жена у свету убијена на сваких 10 минута“, наводи УН.
Решење проблема насиља над женама лежи у снажним одговорима, позивању починилица на одговорност и убрзању акције кроз добро опремљене националне стратегије и повећано финансирање покрета за права жена. Одлуком Генералне скупштине УН 1999. године, 25. новембар је проглашен за Међународни дан борбе проти насиља над женама, како би се подигла свест о чињеници да су жене широм света жртве силовања, породичног насиља, злостављања и других облика насиља. Датум је одабран у спомен на брутално убиство сестара Мирабал, политичких активисткиња у Доминиканској републици 1960. године, а које је убио диктатор Рафаел Трухиљо. Сестре Мирабал (Минерва, Патриа и Мариа Тереса) постале су симбол националног и феминистичког отпора. Датум уједно и обележава почетак кампање „16 дана активизма – Свет без насиља“ која траје до 10. децембра, Међународног дана људских права. Према подацима платформе „Фемицид меморијал“, коју је у мају месецу ове године јавности представио Аутономни женски центар, у Србији је у периоду од 2011. до 2023. године убијено 406 жена и девојчица. Највећи број жртава имао је између 46 и 55 година, а највише фемицида забележено је у Београду, а затим у Јужнобачком округу.
У Србији је у породичном и партнерском насиљу ове године убијено 17. жена. Министарство за људска и мањинска права нагласило је да је борба против насиља према женама и насиља у породици један од приоритетних циљева владе Србије. Наша земља активно ради на нормативном плану и развоју институционалне архитектуре у спречавању насиља над женама, али је потребно наставити са обезбеђивањенм доступних механизама за заштиту жртава, као и подизањем свести о значају пријављивања насиља.
„Превенција мора бити основа свих активности, а образовање и промовисање родне раноправности клучни су за искорењивање овог друштвеног зла“, наводи се из Министарства за људска и мањинска права.
Суштина ка којој као друштво у целини треба да тежимо је стварање система који има нулту толеранцију на насиљем над женама.
Текст на основу извора уредио др Октавијан Баба, лекар Интерног одељења ОБ Панчево
Извор:
-021.рс
-Воменнго.орг.рс
-Сремскеновине.ко.рс