Општа болница Панчево добила нов апарат

Захваљујући Министарству здравља Републике Србије и Покрајинској влади уз подршку Управе болнице, кардиологија ОБ Панчево је добила ултразвук срца последње генерације који је најсавременији, најмодернији и уједно припадник највише премијум класе ултразвучних апарата. Последњи пут нов апарат за УЗ срца наши кардиолози су добили још давне 2004.године. И поред тога примењивали су најсавременије протоколе лечења кардиолошких пацијената. Овај апарат ће омогућити да се унапреди кардиолошка дијагностика и да се уведу нове дијагностичке методе, које су до сада грађани Јужног Баната заказивали и обављали у Београду и Новом Саду. Стрес ехокардиографија је најбоља метода за праћење и откривање коронарне болести, посебно код пацијената код којих класични тест оптерећења даје недовољно јасне информације, као и код промена на ЕКГ-у које онемогућују адекватни интерпретацију теста. Страин рате је нова ултразвучна техника, која омогућује процену регионалне функције леве коморе посебном софтверском анализом. Доприноси правовременој дијагностици сегментне дисфункције миокарда леве коморе, што има терапијски и прогностички значај. Користи се код исхемијске болести срца, кардиомиопатија разног порекла, миокардитиса, као и могуће кардиотоксичности цитостатика код онколошких пацијената. Поред премијум апарата добили смо и трансезофагеалну сонду, која омогућује ултразвучни преглед срца кроз једњак. Како је једњак анатамоски врло близу срца, добија се много јаснија слика; посебно код болесника са вештачким валвулама, болестима залистака, сумње на инфективни ендокардитис, код сумње на туморске формације и тромбове у срчаним шупљинама, сумње на дисекцију аорте и код пацијената у припреми за електроконверзију атријалне фибрилације. Ове дијагностичке методе омогућују да се са сигурношћу донесу коначне одлуке о даљем начину лечења пацијената (хируршко или медикаментозно).