1 2 3 4 5

Вести



Анемија услед недостатка гвожђа (хипохромна анемија)

Недостатак гвожђа је термин који се односи на смањење количине гвожђа у организму. Анемија услед недостатка гвожђа се развија када постоји толико смањење количине гвожђа у организму да је поремећена еритропоеза (процес стварања црвених крвних зрнаца и хемоглобина).

У великом броју случајева, до појаве овог облика анемије долази због прекомерног губитка гвожђа, услед хроничног, или акутног губитка крви, али до њене појаве може да дође и уколико постоји смањен унос гвожђа, мада знатно ређе. Црвено месо представља добар резервоар хема, који улази у састав хемоглобина. Ова анемија се најчешће налази у деловима света, у којима се ова врста меса слабије уноси. Поједине супстанце могу да умање ресорпцију гвожђа путем црева, попут фитата, оксалата, фосфата, карбоната...

Крварења услед којих долази до појаве овог облика анемија најчешће су пореклом из органа за варење (чир, запаљенски процеси, шуљеви, туморски процеси), али се може наћи и на другим деловима тела, попут продужених менструалних крварења, тумори на женским репродуктивним органима, након оперативног одсрањења желуца, код целијачне болести, али и код повећаних потреба организма (пубертет, дојење). Током трудноће, до појаве анемије не долази толико услед повећаних потреба организма за гвожђем, колико долази до хемодилуције (задржавање повећане количине течности у организму).

Симптоми и знаци анемије најчешће се јављају постепено. Јавља се умор, малаксалост, отежано подношење напора, често се јавља бледило лица и појава лупања и прескакања срца.Могућа је појава главобоља и отежаног гутања, често постоји атрофија коже, ноктију и слузокоже, коса је истањена и појачано опада.

Анамнеза са клиничком сликом и детаљном прегледом у великој мери помаже да се постави дијагноза овог стања, али се дефинитивна дијагноза поставља само на основу лабораторисјких прегледа комплетне крвне слике и нивоа хемоглобина, гвожђа и феритина.

Ради утврђивања узрока анемије, морају се начинити допунске анализе (преглед костна сржи након биопсије, изотопска испитивања, колоноскопија, гастроскопија...)

Лечење се састоји се од примене препарата гвожђа пероралним или парентералним путем. У тешким облицима понекад је потребно применити трансфузије концентрованих еритроцита. Наравно, неопходно је лечење узрочника анемије.

Извор: https://simptomi.rs/bolesti/18-hematologija-bolesti-krvi-i-hematopoeznih-organa/824-anemija-usled-nedostatka-gvozdja-hipohromna-anemija