Фибромускуларна дисплазија – када висок крвни притисак има свој разлог
У Србији се велики број пацијената лечи од повишеног крвног притиска – хипертензије. Узрок хипертензије делимо на примарни и секундарни.
Код примарне хипертензије кажемо да је узрок непознат (познати су фактори ризика као пушење, гојазност, дијабетес), затим што код секундарне хипертензије имамо тачно дефинисан узрок. То је случај и код фибромускуларне дисплазије реналне артерије.Фибромускуларна дисплазија (ФМД) је неинфламаторна васкуларна болест која најчешће погађа бубрежне артерије . Понекад су захваћене и каротиде (каротидне артерије, највеће каротидне артерије), друге артерије су ретко захваћене. ФМД се често недовољно дијагностикује и не лечи, што доводи до погрешног схватања да је то ретка болест.
Како се манифестује?
Фиброзне промене на зиду артерија изазивају њихово сужавање (стеноза) или чак проширење (дилатација), уз могућност настанка анеуризме или избочења на месту слабљења зида суда. Бубрежне артерије су захваћене до 75% свих пацијената са ФМД. Најчешће се јавља код младих жена од 20 до 40 година, ређе код мушкараца. Најчешћа манифестација болести је висок крвни притисак . Такође може изазвати абнормалну функцију бубрега, бол у боку и скупљање бубрега (атрофију).Како настаје?
Тачан узрок болести је непознат. Међутим, расправља се о генетским, хормонским и механичким факторима. Вероватно је неколико фактора одговорних за његово формирање.Како се дијагностикује?
Постоји велики број метода које се могу користити за откривање ФМД. То укључује ЦТ ангиографију, ангиографију магнетне резонанце (МРА), ултразвук итд.
Како се лечи?
Лечење ФМД зависи од тога које су артерије захваћене и од присуства и тежине симптома. Пацијентима се прописују лекови за снижавање крвног притиска . Да бисте спречили стварање крвних угрушака, препоручује се свакодневно узимање аспирина . Такође, веома добре резултате имају интервентна решења применом перкутане транслуминалне ангиопластике (ПТА) код пацијената којима је потребно лечење због сужења артерије. Ово је миниинвазивна процедура у којој се у захваћену артерију убацује катетер и надувава се мали балон како би се проширио сужени део артерије, који на тај начин поново постаје проходан.
Закључак: Нарочито код млађих пацијената са повишеним крвним притиском је потребно мислити на ову болест и искључити је као могући узрок хипертензије. Посебно код жена млађе животне доби.
Извор:
Текст на основу извора уредила: Др Дарина Азарија, клинички лекар Интерног одељења ОБ Панчево
"аакп.орг": хттп: //ввв.аакп.орг/аакп-либрари