Хашимото тиреоидитис -ултразвучне карактеристике

Хашимото тиреоидитис је аутоимуно обољење штитасте жлезде и представља водећи узрок стечене хипофункције штитасте жлезде. Тиреоидна секција Немачког друштва ендокринологије препознаје хроничну лимфоцитну форму са струмом и без ње и тај ентитет назива аутоимуним тиреоидидтисом, Хашимото тиреоидитисом, атрофичним аутоимуним тиреоидитисом и примарним микседемом. Англоамерички аутори праве разлику између аутоимуног тиреоидитиса и Хашимото тиреоидитиса.Болест је чешћа код жена него код мушкараца, посебно у средњим годинама, али може се јавити у било ком животном добу.

Узроци и фактори ризика:Генетика-наследни фактори играју значајну улогу,хормонски утицаји:-често се јавља код жена у периодима хормонских промена (трудноћа, менопауза),спољашњи фактори-недостатак или вишак јода, стрес и изложеност токсинима, аутоимуни поремећаји:-често се јавља у комбинацији с другим аутоимуним болестима (нпр. дијабетес тип 1, лупус).

Симптоми могу бити суптилни, посебно у почетним фазама, и укључују:

-умор,повећање телесне тежине,осетљивост на хладноћу,опадање косе и ломљиви нокти,сува кожа,промене у расположењу, депресија или анксиозност,проблеми с концентрацијом („мождана магла”),гушавост (увећана штитаста жлезда).

-Хистолошки жлезда показује дифузну инфилтрацију лимфоцитима и плазма челијама.У складу са имунолошком патогенезом , јављају се антитела усмерена против микрозома, нарочито против тиреоидне пероксидазе (анти-ТПО), којих увек има у високом титру.Такође су присутна и тиреоглобулинска антитела и антитела која блокирају ТСХ рецепторе.

Постоје три форме :

Хиперплатична форма болести удружена је са увећањем жлезде, обично у виду асиметричне струме.

Атрофична форма болести удружена је са смањењем вличине жлезде и договорна је за 80% свих хипотиреоидизама код одрасих( жене су чешће погођене него мушкарци).

Микседем је ретко стање које представља крајњи стадујум Хашимото тиреоидитиса и чак и уз најинтензивнију терапију прогноза је лоша услед кардиоваскуларних компикација, стопа см ртности је 70%.

Дијагноза

Крвни тестови-TSH (повећан код хипотиреозе),FT4 и FT3 (снижени у узнапредовалим случајевима),Антитела на тиреоидну пероксидазу (анти-TPO) и тиреоглобулин (анти-TG).

Ултразвук штитасте жлезде ,као један од примераних модалитета за прону промена у штитној жлезди , показује промене у структури жлезде у виду промене величине , ехоструктуре и васкуларизације . И у ретком хипертрофичном и у атрофичном облику аутоимуног Хашимото тиреоидитиса , ултразвук приказује хомоген , веома ехопеничан орган, чији изглед је изоехоген са околним мишићима и има волуминозан, обично асиметричан облик. Колор дуплекс преглед открива интензивну , тачкасту хиперваскуларизацију која је углавном одговорна за хипоехогену структуру.

Лечење: Хормонска терапија: Левотироксин (синтетички Т4 хормон) за надокнаду недостатка хормона.Редовно праћење хормона штитасте жлезде и прилагођавање дозе лека.Животни стил и савети-правилна исхрана: богата селеном (орах, риба) и балансиран унос јода.Избегавање стреса и добар сан.Физичка активност: Одржавање метаболизма и здравог тела.

Slika u vesti br. 1 Slika u vesti br.  2 Slika u vesti br.  3

Извор:

Текст на основу извора уредила др Јована Мариновић, Одељење за радиолошку дијагностику, ОБ Панчево.

Ултразвучна дијагностика-дифернцијална дијагноза;Г.Сцхмидт