ЗНАЧАЈ ЕЛЕКТОКАРДИОГРАМА (ЕКГ)

Електрокардиограм (ЕКГ) је једна од најважнијих дијагностичких метода испитивања у кардиологији. Регистровање ЕКГ-а је веома деликатан поступак кога изводи медицинскса сестра и током кога се строго треба придржавати правила како би електрокардиограм био коректан и спреман за описивање од стране лекара.

ЕКГ је јефтина и неинвазивна метода и може се понављати све док запис не буде коректан, а да при томе пацијент није угрожен.

ЕКГ представља снимак срчане активности, тј. он представља графички приказ електричне активности срца. ЕКГ се врши помоћу електрокардиографа, уређаја који региструје електричне импулсе срца и претвара их у запис на папиру.

Срчане ћелије генеришу електричне импулсе који се шире кроз срчани мишић. Ови импулси се детектују помоћу електрода постављеним на кожи пацијента, и уређај снима њихове електричне активности. Затим се запис анализира лекар како би се утврдило да ли постоје абнормалности.

Кардиоваскуларна обољења представљају водећи здравствени проблем данашњег друштва и најчешћи узрочник смртности људи. Недостатак слободног времена и преоптерећеност послом, у комбинацији са свакодневним стресом, мањком физичке активности и лошим животним навикама, представљају факторе ризика који неповољно утичу на појаву различитих тегоба везаних за рад срца и крвне судове. Зато су редовни кардиолошки прегледи основа за рано идентификовање различитих срчаних обољења, постављање прецизне дијагнозе и примену адекватне терапије. У процени кардиоваскуларног здравља, једна од најпоузданијих и најстаријих дијагностичких метода је ЕКГ, помоћу кога се могу открити различита срчана обољења.

Приликом извођења ЕКГ-а, пацијент се обично поставља у лежећи положај, а електроде се постављају на специфична места на телу (обично на грудима, рукама и ногама). Електроде су повезане са електрокардиографом који региструје срчане импулсе и ствара запис. Поступак је безболан и траје само неколико минута.

ЕКГ преглед омогућава да се дијагностикује велики број стања, пре свега:
- Убрзан или успорен рад срца
- Аритмије, односно неправилан рад срца
- Проблеми у спроводљивости имплуса (одређени блокови)
- Исхемијска болест срца (ангина пекторис, акутни или прележани инфаркт миокарда)
- Перикардни излив
- Плућну емболију
- Хипотермију
- Скрининг хипертрофичне кардиомиопатије и адолесцената , као део контроле у спортовима за појаву изненадне срчане смрти
- Израдом ЕКГ-а се некада могу добити и посредне информације о некардиолошким поремећајима: поремећаје електролита (хипо/ хиперкалијемија, хипо/хиперкалцемија); токсичност неких лекова (дигиталис, трициклични антидепресиви); интракранијалним поремећајима (пре свега хеморагији), итд.
- ЕКГ је користан и за праћење успешности примењене терапије због претходно утврђеног срчаног обољења.

Осим у наведеним случајевима, сваки лекар је дужан да уради ЕКГ испитивање уколико се пацијент пожали на следеће симптоме:
- бол у грудима
- вртоглавицу и синкопу
- срчане палпитације односно осећај прескакања срца
- убрзан пулс
- недостатак ваздуха
- малаксалост, умор и слабу толеранцију физичког напора

Кроз редовно ЕКГ праћење може се открити присуство срчаних поремећаја и правовремено реаговати на њих, чиме се спречавају озбиљније компликације и продужава живитни век.

Slika u vesti br. 1 Slika u vesti br.  2 Slika u vesti br.  3

Извор:

Текст на основу извора уредила др Мирјана Карличић Вујичин, лекар на специјализацији Интерног одељења ОБ Панчево

1. Манојловић Д. и сарадници. Интерна медицина. Завод за уџбенике и наставна средства, Београд: 2003.

2. 3. Калезић Н. Иницијални третман ургентних стања у медицине. Медицински факултет, Београд: 2013.