1 2 3 4 5

Вести



Заштита дечије коже током летњих месеци

Кожа је наш највећи орган и представља заштитни омотач за наш организам. Као таква је често изложена различитим спољашњим факторима како зими тако и лети. Посебно је важно да о њој бринемо током летњих месеци када је највише изложена штетном ултравиолентном зрачењу од сунца.

То се посебно односи на бебе и малу децу којима се кожа формира до неке седме године живота, а до тада је изузетно нежна и осетљива. Неопходно је да јој пружимо адекватну заштиту, јер кожа памти и све што јој учинимо у младости, како добро тако и лоше, вратиће нам у старости.

За почетак је важно нагласити да се бебе и деца не излажу директном сунчевом зрачењу, дакле не сунчају се. Оно што добију од сунца током краткотрајних дневних шетњи у колицима или током играња када није јако сунце, дакле у периоду до 10 часова пре подне и од 17 часова после подне, сасвим је довољно што се здравља тиче. Све преко тога и у овом ризичном периоду мора бити праћено адекватном заштитом. Заштита за почетак подразумева употребу лагане, памучне одеће која ће покривати што већи део тела и на тај начин дозвољавати кожи да дише и представљати физичку заштиту. Могу се купити и купаћи костими са дугим рукавима и ногавицама, која имају у себи заштитни фактор, као и сунцобрани и шатори за плажу са овим фактором. Ипак и тада треба бити опрезан, јер сунцобран не пружа потпуну заштиту, а боравак на песку и поред воде повећава дејство сунца, јер се сунчеви зраци рефлектују од воде и песка. Дечија кожа се може штитити и препаратима са заштитним фактором које је потребно правилно користити да би пружили потребну заштиту. На тржишту постоје различити препарати у зависности од потреба коже детета, па би било најбоље да се пре избора посаветујете са педијатром или дерматологом. Препарати се могу наћи у виду креме или лосиона, затим паковање може бити у туби, спреју или стику. Има препарата који су у боји, па остављају благи траг и тако можемо да видимо где смо пропустили да нанесемо препарат.

Деца се по природи више зноје, а нарочито је то изражено лети и када су више физички активна. Тада се посебно код мале деце јављају оједи на прегибима, као и у подручју пеленске регије. Неопходно је таква места редовно прати водом и благим сапуном, након чега се морају добро осушити. Као превенција се користе неутралне креме, не масне, а ако се појави јаче црвенило у прегибима, онда се могу краткотрајно локално применити блажи кортикостероидни препарати да би се ојед брзо примирио, јер он може бити веома болан због чега су деца нервозна и плачљива. Деца која имају атопијски дерматитис, односно екцем, током летњих месеци могу приметити благо побољшање или потпуни опоравак. То је зато што се лети кожа више зноји, жлезде су активније, кожа је више замашћена и није тако сува као у зимском периоду. И поред тога је таквој кожи потребна нега и током летњих месеци у виду хидратације, путем лаганијих лосиона и купки за купање.

Оно што често изазива проблем код деце током лета су и уједи инсеката, који могу дати и бурну локалну реакцију, зато што дечији организам није навикнут на овакве уједе, па долази до јачег црвенила, отока, свраба на месту уједа. Савет дерматолога је да се у овим ситуацијама не користи локално антихистаминик, већ се он може попити, а локално се може намазати крема која је комбинација кортикостероида и антибиотика, јер често деца оваква места рашчешају што може довести до инфекције. Потребно је нагласити да се препарати са кортикостероидима примењују у краћем временском периоду рецимо 5 до 7 дана, а може и дуже уколико лекар одобри. Они се наносе у танком слоју и током њихове примене тај део коже не сме да се излаже сунцу.

Лето као једно од најлепших годишњих доба пружа разне могућности за уживање, али не смемо заборавити на најмлађе и као да их најбоље заштитимо.

Текст припремила др Тијана Брадић Бркић, лекар на специјализацији на дерматовенеролошком одсеку Опште болнице Панчево

Извор- "Дерматовенерологија са пропедевтиком"