Прва помоћ приликом порођаја

Приликом прегледа труднице најважније је одредити да ли предстоји порођај. Ако је тако, дете се може родити у року од неколико минута и некада нема времена за транспорт. Порођај у теренским условима је оправдан када се рађање новорођенчета очекује у наредних 5 минута, када је болница недоступна (у ванредним условима) или не постоји могућност правовременог транспорта у болницу.

Ако трудница има контрације или бол, удружене са крвављењем или отицањем плодове воде, испупчавање перинеума током контракције или контрахован утерус, неопходно је припремити се за непосредни порођај:

- Ослободити и прегледати стомак и гениталну регију како би се уочило крвављење или испупчавање перинеума

- Прeкинути водењак ако није спонтано пукао

- Чекати да се у вагиналном отвору појави презентујући део детета

- Придржати главу детета

- Проверити да ли је пупчана врпца обмотана око врата и олабавити је

- Извршити нежан притисак на рамена и главу

- По рађању предњег рамена, нежно применити притисак навише

- Када се глава појави урадити сукцију уста и ноздрва

- Кад се дете роди, стимулисати га уколико не дише

- Ставити клеме на пупчану врпцу и пресећи око 15 цм од пупка

- Проверити и контролисати крвављење мајке

- Почети масажу фундуса и породити постељицу уколико спонтано излази

- Пратити виталне знаке мајке

- Утоплити и мајку и дете

Брига о новорођенчету укључује:

- Стимулисати новорођенче ако не дише

- Почети кардио-пулмоналну реанимацију ако нема одговора после 30 секунди

- Утоплити новорођенче

- Поновити сукцију уста и ноздрва

- Проверити АПГАР скор после 1 и 5 минута

Постпартално крвављење је обилно крвављење после порођаја. Више од 5 уложака натопљењих крвљу током 30 минута сматра се обилним. Губитак крви може бити довољно јак да доведе до шока, па чак и смрти мајке. После порођаја неопходно је често проверавати виталне знаке породиље. Обратити пажњу на перзистентну ригидност или осетљивост абдомена. Масирати фундус материце. Не форсирати порођај плаценте. Уколико постоји вагинално крвављење, дати кисеоник, препознати знаке шока као што су измењена свест, хладна, влажна и бледа кожа или хипотензија и применити одговарајући третман. Хитно транспортовати пацијенткињу у најближу гинеколошку установу. Током порођаја у прехоспиталним условима примењивати принципе асепсе и антисепсе у највећој могућој мери који се могу постићи у датим условима.

Текст на основу извора уредила клинички лекар др Карличић Мирјана

Извори: Водич добре клиничке праксе за прехоспитално дијагностиковање и лечење хитних стања у медицини, Институт за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”