1 2 3 4 5

Вести



ХИРУРШКЕ ИНФЕКЦИЈЕ МЕКИХ ТКИВА

ИМПЕТИГО

Инфекција коже, захвата површни слој коже. У око 90% случајева обољења изазивач инфекције је СТАФИЛОКОК. Локални налаз се исполљава у виду црвенила након чега долази до стварања пустула и була које се пуне гнојним садржајем.

АПСЦЕС

Инфекција коже која се испољава као локализован некротични процес, који се састоји од распаднутог ткива, бактерија, изумрлих ћелија и трансудата. Стварање гнојне колекције је увек последица инфекције тзв. пиогеним бактеријама, а најчешћи изазивачи су СТАФИЛОКОК, СТРЕПТОКОК. У пределу фистулозних канала и синуса наилази се на ПЕРИАНАЛНЕ АПСЦЕСЕ и ПИЛОИДАЛНЕ АПСЦЕСЕ. Најчешћа локализација је глутеални предео. Апсцес се испољава отоком, болом и црвенилом. У даљем току кожа постаје ливидна, истањена, палпацијом се уочава знак флуктуације.

ЦЕЛУЛИТИС

Флегмона представља запаљење везивног ткива без захватања крвних судова. Најчешћи изазивач је БЕТА ХЕМОЛИТИЧКИ СТРЕПТОКОК, али обољење моју изазвати и друге пиогене бактерије као и анаеробне бактерије. Инфламација захвата кожу и поткожно ткиво. Контаминација тј. продор бактерија, настаје кроз повреду коже, често једва приметне. У почетку клинички се испољава језом, дрхтавицом, потом црвенилом коже које се шири дуж екстремитета или захвата читаву његову циркумференцију, оток, бол при палпацији, кожа едематозна, сјајна, топла, без знака флуктуације. Код инфекције бактеријама велике вирулнције могу се у средини захваћеног подручја појавити булозне промене са меким некротичним зонама коже.

ФУРУНКУЛ

Фурункул је колекција гноја која заузима простор око фоликула длаке. Изазивач инфекције је СТАФИЛИКОК. Посебно подручје појаве фурункула јесте подручје носа и горље усне. Клинички се испољава црвенилом и отком захваћеног подручја.

КАРБУНКУЛ

Карбункул је некротично-флегмонозни процес са малим апсцесним колекцијама који захвата кожу и поткожно ткиво, тј. захвата ткива до мишићне фасције. Инфекција започиње дуж корена длаке стога често се јавља у регијама изражене косматости. Типично подручје јесте задњи предео врата, али се може јављати и на дорзуму шаке и прстију, као и на зиду грудног коша. Инфекцији су подложни најчешће дијабетичари првенствено са неконтролисаним дијабетесом.

ЕРИЗИПЕЛ

Инфекција изазвана ХЕМОЛИТИЧКИМ СТРЕПТОКОКОМ. Контаминација настаје кроз малу рану на кожи, некад и једва видљиву (ескоријација, убодна рана). Настаје акутно интрадермално ширење инфекције и то претежно лимфним судовима у дерму. Локални налаз се испољава у виду црвенила, отока коже, јасно ограничених ивица према незахваћеном подручју коже и поткожног ткива.

ЕРИЗИПЕЛОИД

Инфекција коже изазвана грам-позитивном бактеријом (Erysipelothrix rhusiopathiae). Локални налаз је сличан као код Еризипела. Типично за ЕРИЗИПЕЛОИД јесте то да током развоја обољења долази до централне дисколорације насталих кожних промена, као и то да нема тенденцију ка супурацији.

ХИДРОАДЕНИТИС ПУРУЛЕНТА

Представља гнојно запаљење лимфних жлезда. Најчешће се захвата предео пазушних јама као и предео препона, и то у зонама прекривеним длакама. Локални налаз, при прегледу се палпира поткожно задебљање које услед напредовања запаљенског процеса захвата и површни слој коже.

Текст преуредила др Јерина Теодора Јулијана, Пријемно-ургентна служба ОБ Панчево

ЛИТЕРАТУРА

-УРГЕНТНА И РАТНА ХИРУРГИЈА

-Проф. др Милан Драговић

-Проф. др Миломир Тодорић