Вести
Гастритис
Гастритис спада у групу најчешћих обољења гастроинтестиналног система, а представља упални процес слузокоже желуца. Слузокожа облаже желудац и има важну улогу у процесу варења и стварању желудачне киселине, помоћу које се храна у желуцу разграђује. Осим хране, желудачна киселина има и заштитну улогу, јер штити организам од различитих патогених микроорганизама које унесемо у себе.
Када се јави упала желудачне слузнице, она може изазвати поремећај у читавом систему за варење. Тада желудац није у стању да обавља своје функције на адекватан начин, што га чини посебно осетљивим и подложним негативним утицајима микроба.
Који симптоми указују на гастритис?
Гастритис се некад може јавити нагло са веома израженим симптомима, а некад се може развијати постепено са повременим симптомима слабијег интензитета, што зависи од типа гастритиса (акутног или хроничног). Треба истаћи да је веома важно пратити свој организам и уколико уочите специфичне знаке који могу указати на појаву гастритиса, обавезно реагујте и не чекајте да се стање погорша. Никако немојте сами успостављати дијагнозу, већ консултујте гастроентеролога, који ће вас упутити на даље анализе и спровести одговарајућу терапију.
Најчешћи гастритис симптоми су углавном везани за дигестивни систем:
Осећај бола и пецкања у горњем абдомену који се може јавити након уношења или дужег периода неуношења хране
Учестале мучнине
Повраћање (код тежих случајева повраћање је учестало, што доводи до других проблема попут дехидратације организма, ортостатске хипотензије – нагли пад артеријског крвног притиска при усправљању, појаве крви у испљувку налик талогу од кафе итд.)
Осећај да сте се прејели након узимања малих порција хране,горушица након јела,подригивање,смањен апетит или губитак апетита,непријатан задах,катранасте столице (знак крварења у желуцу),губитак телесне тежине . Гастритис, односно упала слузокоже желуца се може дијагностификовати гастроентеролошким прегледом и ендоскопским прегледом желуца, тј. гастроскопијом, уз узимање узорка за биопсију и микроскопску анализу.
Лечење:
Код гастритиса, најважније је лечити узрок који доводи до његове појаве. Тако, ако је хеликобактерија узрочник, гастритис лечење спроводи се употребом антибиотика. Такође, смањена употреба или потпуни престанак коришћења лекова против болова (диклофенак, ибупрофен итд.) може ублажити тегобе гастритиса. Смањење или потпуно избацивање алкохола из употребе, позитивно може утицати на опоравак слузокоже желуца и самим тим и смањење тегоба. Веома је важно смањити вишак желудачне киселине, а то се постиже коришћењем одређених лекова које је преписао ваш лекар.
Уколико је обољење хронично, лечење гастритиса биће усмерено на ублажавање последица стања, али не и саме упале желуца. Тада се спроводи и посебан режим исхране, који је осмишљен да умањи симптоме гастритиса и спречи даље компликације.
Према доступним изворима текст уредио Др Драгољуб Гвозденовић,служба Опште хирургије.
Извори:
1.milleniummedic.rs
2.krugzdravlja.rs