1 2 3 4 5

Вести



Срце и бубрег – уско повезани

Већина болесника који имају срчану слабост пре или касније развије и бубрежну слабост, исто важи и за обрнуту варијанту. То значи да болест једног од та два органа временом доводи до погоршања функције другог органа и тако настаје кардио - ренални или рено - кардијални синдром. Зато је врло важно да приступ болесницима буде мултидисциплинарни, да се у лечењу таквих пацијената ангажује како кардиолог, тако и нефролог.

Конкретни пример болесника би био пацијент са срчаном инсуфицијенциом, када између осталог долази и до пада такозваног минутног волумена (обим крви које срце „испумпа“ у крвоток за један минут), што има за последицу смањени проток крви и кроз саме бубреге и доводи до њиховог постепеног оштећења. Други пример је пацијент са познатом бубрежном инсуфицијенциом у терминалном стадијуму на хроничном програму хемодијализе. Тада због „вишка“ течности и других пратећих коморбидитета ( хипертензија, дијабетес, секундарни хиперпаратиреоидизам и друго ) долази до преоптерећења кардио васкуларног система, што има за последицу оштећење крвних судова и срца.

Да не би дошло до настанка кардио – реналног синдрома потребно је редовно пратити бубрежну функцију код већ познатих срчаних болесника. Једноставне лабораторијске претраге то ефикасно омогућавају. Такође се треба придржавати редовне терапије за притисак и дијабетес како не би долазило до даљег оштећења крвних судова и других органа. Пацијенте са бубрежном слабошћу би такође требало да прати и кардиолог.

Позитивна новина у лечењу ових пацијената је лек који помаже при лечењу оба стања ( срчана и бубрежна слабост) и такође је индикован код лечења шећерне болести. Лек садржи активну супстанцу дапаглифозин или емпаглифозин. Конкретне индикације као и мере опреза су наравно потпуно у рукама лекара специјалисте, који процењује да ли сте погодни за овакву врсту терапије.

Текст на основу извора уредила др Дарина Азарија, клинички лекар интерног одељења ОБ Панчево

Извори: стефајир.цз