1 2 3 4 5

Вести



Хемороидална болест

Хемороиди или фиброваскуларни јастучићи аналног канала су део нормалне анатомске структуре и сматра се да су веома битни за одржавање континенције. Постоје два типа хемороида у односу на локализацију: спољашњи (у доњем делу аналног канала, испод зупчасте линије) и унутрашњи (у горњем делу аналног канала, изнад зупчасте линије).

етиологија

Тачан узрок настанка је непознат. Усправан положај код човека вишеструко повећава притисак у ректалним венама, што понекад изазива њихово увећање. Међу осталим узроцима су и хронична констипација или дијареја, трудноћа, употреба оралних контрацептива, склоност везана за занимање (седећи или стојећи положај тела), прекомерна употреба лаксатива или клизми, напињање током пражњења, као и дуготрајно задржавање (седење) на шољи у тоалету.

симптоми

Симптоматологија хемороида везана је за појаву компликација. Код спољашњих хемороида најчешће компликације су тромбоза и крварење. Уобичајено је да је угрушак крви унутар хемороида ствара јак бол и врло често крвари, ако је дошло до оштећења коже која их покрива. Чест свраб, нарочито у току ноћи, последица је иритације завршетака сензитивних нерава који су у тој регији обилато присутни.

Постојање унутрашњих хемороида не значи само по себи болесно стање. Они представљају болест када наступе компликације: крварење, испадање, тромбоза, запаљење.

клиничка слика

У клиничкој слици, која није строго специфична, доминирају следећи симптоми:

Крварење светло црвене крви из ануса, које је ретко и спонтано и углавном се надовезује на акт дефекације, обично на крају, тако да је столица одозго попрскана свежом крвљу

-Пролапс хемороида који се најчешће догађа у току дефекације, може се спонтано или мануелно вратити у ранијим стадијумима, да би са прогресијом постали стално присутни

-Анални исцедак или свраб су везани за пролапс хемороида. Могућа компликација је појава рагада услед чешања са потенцијално могућном секундарном инфекцијом

-Бол (при дефекацији) је редак и углавном је везан за неку компликацију (запаљење хемороида, тромбоза, појава аналних фисура)

-Тромбоза – представља једну од најчешћих компликација спољашњих хемороида.

-Манифестује се наглом појавом јаког перинеалног бола. Уочава се мали перинеални тумефакт плаво-црне боје који је јако болан на додир.

класификација

1.градус – крварење без пролапса

2.градус – испадају напоље приликом дефекације, али се спонтано враћају

3.градус – испадају напоље приликом дефекације, а пацијент мора сам да их врати унутра

4.градус – стално су напољу, не могу се вратити

лечење

Конзервативни третман – Благи симптоми (само крварење и/или испадање хемороида који се спонтано враћају). Симптоми се могу смирити променом начина исхране и употребом помоћних средстава. Потребно је да столица не буде тврда, а ни проливаста. То се постиже уносом хране са великим садржајем влакана (воће, поврће, цереалије), повећаним уносом течности (2-2,5 литара воде на дан) и употребом препарата плантаго овата (лаксомуцил, трансилане, метамуцил). Избегавати кафу, зачињених и љутих јела, жестоких пића. Препарати флавоноида такође имају одличне резултате у новијим клиничким студијама. Конзервативни третман се добро показао код лечења хемороида 1. и 2. градуса.

Семихируршки третман – Пласирање еластичних лигатура. Мала еластична лигатура се пласира преко хемороида, прекидајући снабдевање крвљу. Хемороид и лигатура отпадају након неколико дана и рана обично зараста за недељу дана до две недеље.

Друге методе терапије су: инфрацрвена коагулација, биполарна коагулација, ињекција склерозантим средством, дилатација по Лорду и криотерапија.

Хируршки третман – Хемороидектомија је хируршка процедура при којој се уклања хемороидално ткиво са мукозом и делом коже која изазива пролабирање и крварење. Индикације за хируршки третман су: стално тромбозирање, стално крварење, уколико третман еластичним лигатурама није дао ефекта, немогућност репонирања хемороида.

Текст уредио др Дени Петар Ардељан, одељење опште хирургије ОБ Панчево

Литература

-Хирургија за студенте медицине МФУБ, главни уредник: проф. др. Живан Максимовић

-Абдоминална хирургије, Универзитет у Нишу, Медицински факултет