Вести
Акутни холециститис
Акутни холециститис је акутно запаљење зида жучне кесице праћено болом у трбуху под десним ребарним луком. Чести симптоми су још и повишена телесна температура, мучнина и повраћање. У око 90% случајева удружено је са билијарном калкулозом (камен у жучној кесици). Акутни холециститис се најчешће јавља као акутна егзацербација хроничног холециститиса.
Узроци настанка
У преко 90% болесника примарни фактор у развоју акутног холециститиса је опструкција врата жучне кесице или жучног вода каменом. Опструкција доводи до механичке препреке, пораста интралуминалног притиска, исхемије зида жучне кесице и стазе жучи. Жучна кесица врло брзо постаје напета, едематозна и инфламирана. Бактеријска инфекција је секундарна, најчешће грам-негативним бактеријама порекла из дигестивног тракта. Осталих око 10% настанка су проблем са изводним каналима панкреаса, инфестације паразитима, цревних инфекција, стања након хируршких интервенција и траума, сепсе, дуготрајне парентералне исхране итд.
Клиничка слика
Најчешће почиње нагло, типичним билијарним болом, обично 3 - 5 сати после масног оброка, праћен муком и повраћањем. Бол је јак, с минималним осцилацијама у интензитету. Локализован је под десним ребарним луком и шири се према десној лопатици, рамену или кичми. Појачава се при дисању, кретању и дубоком кашљању. Иктерус (жута пребојеност коже и слузокожа) је ређе присутан и краткотрајан.
Дијагноза
Поставља се на основу карактеристичне клиничке слике, лабораторијских анализа и ултразвука трбуха. У лабораторијским анализама долази допораста параметара запаљења - леукоцитоза, убрзана седиментација, високе вредности ЦРП-а; повећане вредности алкалне фосфатазе и гама ГТ.Компликације
Гангрена жучне кесице (гангренозни холециститис) са потенцијалном перфорацијом и пропратни билијарни перитонитис, холедохолитијаза, холангитис, панкреатитис.
Лечење
Лечење акутне фазе захтева смиривање болова, лечење инфекције и побољшање општег стања. Прекида се узимање хране и течности на уста, спроводи се аналгетска терапија. Антибиотицима се лечи инфекција и превенирају компликације. После смиривања акутне фазе индиковано је хируршко лечење. Метод избора је холецистектомија (одстрањење жучне кесице) класичним приступом или лапароскопски.
Текст уредио др Дени Петар Ардељан, одељење опште хирургије ОБ Панчево
Извори
-Хирургија, уџбеник за студенте, ЦИБИД 2005
-www.stetoskop.info.