Вести
Шта је рак (карцином) вагине?
Малигни тумори вагине могу да настану као примарни, или као метастазе са других органа. Ово је веома важно, јер преко 80% карцинома вагина настаје управо ширењем са других органа и ткива. Најчешће се тумор шири са вулве, грлића и тела материце, јајника, јајовода, али и дебелог црева, дојке... Примарни карциноми дојке су у највећем броју случајева планоцелуларни карцином и аденокарцином.
Код примарних тумора вагине, тачан узрок настанка није у потпунсоти познат, али се претпоставља да утицај инфекције хуманим папилома вирусом може да буде значај фактор у његовом настанку. Такође, спомиње се и инфекција ерпес симплекс вирусом као и Трихомонас вагиналисом. Такође, постоји веза са интраепителним неоплазијама грлића материце и промена у вагини, као и других гинеколошких малигнитета. Пушење, имуносупресивна терапија, као у хемиотарапија и радијациона терапија су у вези са овим карциномом.
Статистички подаци показују да је примарни карцином вагине релативно редак и представља око 1% свих малигнитета. Јавља се отприлике на 6 жена од милион. Овај карцином се може јавити било када током живота, али се најчешће јавља након 40 година.
Како се манифестује карцином вагине? - често се симптоми јављају и по неколико месеци пре постављања дијагнозе - најчешће се јавља безболно вагинално крварење ван циклуса - постменопаузално крарење постоји код 70% пацијенткиња - могућа је појава крварења након сексуалних односа, придужених крварење и веома јаких крварења - могућа је појава болова приликом сексуалних односа - промена секрета се јавља код сваке треће жене - симптоми отежаног мокрења, пецкања при мокрењу и честог мокрења су веома чести - бол се јавља код сваке треће жене и представљен је тупим болом у доњем делу трбуха, изнад убичне кости- свака десета жена нема никакве симптоме
Како се поставља дијагноза карцинома вагине? Анамнеза са клиничком сликом и детаљним гинеколошким прегледом је довољна да се постави дијагноза. Колпоскопија помаже приликом постављања дијагнозе, а дефинитивна дијагноза се поставља на основу хистопатолошког налаза узорка добијеног биопсијом промена. Скенер (компјутеризована томографија) и нуклеарна магнетна резонанца, као у сцинтиграфија костију се користе код утврђивања степена раширености процеса.
Лечење је превасходно радијациона терапија, а долази у обзир и хируршка терапија. Прогноза боелсти зависи од стадијума, врсте тумора, година старости, општег стања пацијенткиња.
Извор: текст преузет са сајта simptomi.rs