Вести
Постпорођајна депресија
Рођење детета је један од најважнијих тренутака у животу сваке жене. Бити мајка представља највећу радост, али такође и највећи изазов. Након порођаја жене су осетљиве и доживљавају различите физичке и емоционалне симптоме.
Постпорођајна депресија јавља се у првих четири до осам недеља након порођаја, ређе и касније током прве године дететовог живота. Представља озбиљно емотивно стање, са симптомима:
-Недостатак енергије и мотивације
-Осећај беспомоћности и безнадежности
-Социјална повученост
-Ниско самопуздање
-Поремећај исхране и спавања
-Раздражљивост и плачљивост
-Осећај неспособности да се одговори захтевима околине
-Незаитересованост за дете и осећај стида због тога
-Жене које имају постпорођајну депресију су збуњене, уверене да нису добре мајке.
Узроци постпорођајне депресије могу бити многобројни, од психолошких и физичких до социјалних. Могуће је да жена која није имала проблем после првог порођаја, сада има проблем са постпорођајном депресијом. Уколико су се у међувремену десиле неке промене које су биле негативне(брачне кризе, финансијске тешкоће, болест у породици...)
Ако депресија не пролази после две до четири недеље од порођаја, када је нормално да, услед хормонске неравнотеже, долази до промене у расположењу, важно је обратити се изабраном лекару, који ће дати препоруку за даље лечење.
Касно препознавање може довести до последица на однос мајка и дете, али и на однос у целој породици. Зато је важно да најближи своју пажњу која је првенствено усмерена на бебу,посвете и њеној мами.
Текст на основу извора уредила гинеколошко-акушерска сестра, Родика Његруљ, ГАО, ОБ Панчево.
Извор: Дипломски рад, Постпорођајна депресија, С.Сламек