Вести
Неонатални скрининг- оштећења слуха
Неопходно је открити губитак слуха до трећег месеца живота, до шестог комплетирати дијагностику и започети рехабилитацију, што резултира благовременом правилном развоју говора и социјализације деце.
Неонатални скрининг: ● универзални (све новорођене деце) ● селективни (само новорођенчад из јединица за интензивну негу)
Фактори ризика за оштећење слуха су: o породична анамнеза о хередитарној наглувости; o рубела или друге небактеријске интраутрине инфекције; (цитомегаловирус, херпес симплекс); o конгениталне малформације слушног апарата, ждрела и носа; o телесна маса на рођењу (испод 1500 г); o хипербилирубинемија која захтева ексангвинотрансфузију; o бактеријски менингитис у новорођеначком узрасту; o тешка перинатална асфиксија са АПГАР скором 0 – 3; o ретки синдроми удружени са глувоћом; o ототоксични лекови.
Тестирање се изводи: ● Новорођенчадима у породилишту по протоколу за здраву децу ● Тестирање ризичне новорођенчади у јединицама интензивне неге
Новорођенчади која су „прошла тест“ не захтевају даље тестирање у аудиолошким центрима, али подлежу бихевиоралном тестирању од стране педијатра на систематским прегледима током прве године живота: праћење присуства реакције на звук (кохлеопалпебрални рефлекс), а током друге године праћењем развоја говора. Новорођенчад која не прођу тест и ретест као и деца са факторима ризика за оштећење слуха, упућују се на аудиолошку обраду у аудиолошки центар. У пордилишту Опште болнцие Панчево се врши неонатални скрининг од 2004. године.
Текст на основу извора уредила струковна медицинска сестра Сања Станисављевић, гинеколошко-акушерско одељење, Општа болница Панчево.
Извор: Стручно-методолошко упутство за спровођење Уредбе о здравственој заштити жена, деце, школске деце и студената. Институт за здравствену заштиту мајке и детета Србије, Београд, 1997.