Вести
Шта је далтонизам (слепило за боје)?
Здраве особе разликују око 2000 боја, а особе које болују од далтонизма знатно мање. Код мушкараца је поремећај 16 пута учесталији него код жена што се објашњава полним начином наслеђивања. Жене поседују XX генотип, а мушкарци XY. Будући да је X везано наследивање код ове болести, мушкарци увек оболевају, за разлику од жена које могу бити само преносиоци без појаве симптома.
У модерној медицини позната су три типа далтонизма: -протанопија- пацијент не препознаје црвену боју -деутеранопија- пацијент не препознаје зелену боју -тританопија- пацијент не препознаје плаву боју
У дијагностици, развијено је неколико тестова за откривање далтонизма од којих се највише употребљава тест у ком се оучавају различити облици различитих боја.
Болесници са далтонизмом не смеју управљати возилима.
Постоји ли лек против далтонизма? Постоје модерни типови стакала која имају специјалне слојеве. Слој је тако конструисан, да мења спектар беле светлости приликом преласка, и код далтониста изазива сличан надражај као код особа са правилним разликовањем боја.
Приликом конструисања слоја потребно је обратити пажњу да он испољава своје деловање на средњим таласним дужинама (црвено-зелена), где се неправилност јавља, а да притом на кратким таласним дужинама (плава), има што мањи утицај.
Са корективним сочивима се постиже да особе које болују од далтонизма уочавају и нијансе које раније нису. Други лек који лечи саму болест не постоји.
Извор: simptomi.rs