Вести
АНТИБИОТСКА ПРОФИЛАКСА КОД ЦАРСКОГ РЕЗА
Профилактички дати антибиотици умногоме помажу у редуковању инфекција после царског реза. Треба задовољити три критеријума како би се оправдало давање антибиотика.
1. Операција се изводи кроз контаминрано оперативно поље. Уколико се не примени профилакса у 15% долази до појаве инфекције и то примарно на месту оперативног захвата.
2. Хитан царски рез је повезан са великом бактеријском контаминацијом ендометријалне и перитонеалне шупљине. Ако се антибиотици не примене профилатички у велкиом броју случајева може настати ендометритис након царског реза.
3. Ако дође до развоја ендометритиса, због могуће појаве септичког шока, пелвичних апцеса и септичких тромбофлебитиса, постоји велика опасност по живот пацијенткиње.
Профилактичко деловање антибиотика:
1. Уништавају извесне бактерије, а успоравају раст других на месту оперативног захвата.
2. Мењају карактеристике серо-сангвинолентне течности која се накупља у трбушној дупљи након операције, чинећи је мање погодном за раст микроорганизма.
3. Врше поремећај у синтези бактеријских протеаза и сметње у везивању бактерија за мукозне површине.
4. Повећавају фагоцитни капацитет пацијента.
Време давања антибиотика је од велике важности. Највећи терапијски ефекат се постиже када се антибиотици дају пре операције или у току оперативног захвата када долази до максималне бактеријске контаминације и трауматизације ткива. Главни циљеви профилактичког давања антибиотика су редукција појаве ендометритиса, пелвичних апцеса, септичког шока и септичких тромбофлебитиса. Смањује се број инфекција ране, самим тим дужина хоспитализације и трошкови лечења.
Текст на основу извора уредио др Емир Шефити ГАО ОБ Панчево
Извори: Практикум породиљство др Младеновић