БЕНИГНА ХИПЕРПЛАЗИЈА ПРОСТАТЕ ( БХП)

БХП је стање где долази до повећања простате, потенцијално успоравајући или блокирајући проток мокраће.
Око 8% мушкараца између 31-40 године има увећану простату, 40-50% мушкараца преко 50 година им аувећану простату и 80% мушкатаца преко 80 година има увећану простату.

Простата је мала жлездаста, одмах испод м. бешике, а испред ректума. Нормална величина простате је величине ораха и тежине око 20 г. Састоји се од два лобуса: Латерални и Медијални Не знају се тачни узроци настанка БХП-а, неки то повезују са хормонима ( Тестостерон, Дихидротестостерон, Естроген , неки са породичном анамнезом.

СИПТОМИ:
- Често мокрење, углавном ноћу ( Што пацијенту и предсставлја велики проблем )
- Спор и слаб млаз
- Нагон за мокрењем
- Цурењe или капање урина

Сиптоми се година погоршавају или побољшавају , зависности од пацијента. Неки људи са увећаном простатом, немају толико изражене симптоме, а неки са мањом простатом,имају.

ДИЈАГНОЗА:
- ЛАБ : ПСА, КРЕАТИНИН
- УЛТРАЗВУК
- УРОДИНАМСКО ИСПИТИВАЊЕ

ТЕРАПИЈА:
Код неких мушкараца се само прати.
Постоје две групе лекова
1. Алфа адренергички антагонсити ( ТАМСОЛ, ТАМСУЛОСИН.. )
2. Инхибитори алфа редуктазе ( ПРОСКАР, ФИНАСТЕРИД.... )

Већина мушкараца реагуе на ову терапију, код оних код којих лекови е помажу морају бит подвргнути хирушком лечењу :

ТУРП ( Трансуретерална ресекција простате ) – најчешћа процедура за БХП. Операција се ради у анестезију, леакaр пласира инстумент у уретру и уклања траке увећане простате.

ТУАИ ( Трансуретална аблација иглом ) – Користи се енергија мале радиоферквенције , како си се спалили специфични делови увећане простате Још се користи ТУП, Ласерска хирургија, отворена простактомија, микроталасна термотерапија

Сваки мушкарац после 50 године требало би да иде на редовне ултразвучне прегледе простате.

Текст на основу извора уредио др Николај Шаре, Општа болница Панчево.

Извори:
Књига за урологију