Вести
ХРОНИЧНА ОПСТРУКТИВНА БОЛЕСТ ПЛУЋА
(Morbus pulmonis obstructivus chronicus)
Хронична опструктивна болест плућа је болест која се карактерише ограничењем протока ваздуха које није потпуно реверзибилно. Ограничење протока ваздуха обично је прогресивно и удружено са поремећеним запаљенским одговором плућа на штетне честице и гасове.
Најважнија карактеристика болести је хронична инфламација у дисајним путевима, плућном паренхиму и крвним судовима. Током времена инфламација доводи до оштећења плућа и патолошких промена . Патолошке промене доводе до физиолошких абнормалности које постају евидентне након напора, а касније и при мировању. Поремећај размене гасова развија се у одмаклим стадијумима болести, као и плућна хипертензија са хроничним плућним срцем након развоја тешке хипоксемијe. Укупан број оболелих највећи је у земљама у којима је пушење широко распрострањена навика. Стопа оболевања повећава се са годинама старости и већа је код мушкараца него код жена.
ФАКТОРИ РИЗИКА укључују факторе који потичу од домаћина и факторе који потичу од спољашње средине при чему болест настаје као интеракција фактора.
ДОМАЋИН
1.урођени дефицит алфа – 1 антитрипсина
2.хиперреактивност дисајних путева
3.развој плућа
ФАКТОРИ СРЕДИНЕ
1.дувански дим
2.прашина и хемикалије на радном месту
3.аерозагађење на отвореном и у затвореном простору
4.инфекције
5.социоекономско стање
Aнамнезом добијају се подаци о дуготрајном пушењу цигарета и понављаним респираторним инфекцијама. Симптоми који се јављају су кашаљ са искашљавањем често праћен „свирањем“ у грудима, обично је први симптом развоја ХОБП и у почетку може да буде повремен, а касније присутан свакодневно, често током целог дана, а ретко само ноћу. Симптоми болести испољавају се обично у петој деценији живота. Гушење је повременo, лакo до средње тешкo, у почетку болести само при напору док се касније са напредовањем болести јавља и у миру. У физикалном налазу доминирају знаци опструкције, звиждање у грудима, продужен експиријум, ослабљен дисајни шум и полифоно звиждање. На тешку опструкцију указује дисање кроз сужене усне и појава знакова централне цијанозе. Радиолошки налаз није специфичан, али се могу наћи знаци који указују на хиперинфлацију плућног паренхима (спуштена и заравњена дијафрагма на АП снимку и повећан ретростернални простор на профилном снимку).
ТЕСТОВИ ПЛУЋНЕ ФУНКЦИЈЕ
СПИРОМЕТРИЈАјe златни стандард за дијагнозу и процену дужине болести као и за праћење њене прогресије. У циљу раног откривања болести спирометрију је потребно урадити болесницима који кашљу, искашљавају и дају податке о излагању факторима ризика. Опструкција протока ваздуха кроз дисајне путеве открива се мерењем форсираног експиријумског волумена у првој секунди (FEV1) и форсираног виталног капацитета (FVC) као и њиховог односа (Tiffenau index). Мерење гасова у артеријској крви (кисеоника и угљен диоксида) важно јеу одмаклој ХОБП.
Болест се према тежини класификује у благу, средње тешку, тешку и веома тешку. Диференцијално дијагностички главни проблем представља бронхијална астма, мада се у обзир узимају ибронхиектазије, конгестивна срчана слабост, цистичнафиброза плућа, опструкција изазвана инхалацијом хемикалија.
ХОБП (почетак у средњем животном добу, спора прогресија симпрома, дуг пушачки стаж, отежано дисањепри напору, углавном иреверзибилнаопструкција) .
БРОНХИЈАЛНА АСТМА (почетак у младости (детињство), променљивост симптома, симптоми ноћу или рано ујутру, придруженост алергије, ринитиса, екцема, позитивна породична анамнеза за астму, углавном реверзибилна опструкција).
Циљ терапијеје превенција и контрола симптома, смањивање учесталости, тежине егзацербације, побољшавање здравственог стања и подношења напора. БРОНХОДИЛАТАТОРИ су основни лекови за симптоматско лечење. Дају се бета 2 агонисти, антихолинергици и метилксантински препарати. Најзахвалнији пут примене је путем аеросола (мерно дозни распршивачи или инхалатори), осим метилксантинских препарата који се примењују перорално и парентерално. КОРТИКОСТЕРОИДИ имају антиинфламаторни ефекат, примењују се у облику инхалаторних и системских кортикостероида. АНТИБИОТИЦИ су у терапији оправдани само уколико се егзацербација ХОБП компликује инфекцијом. ВАКЦИНА против грипа може да смањи тешка погоршања и смрт код око 50% болесника са ХОБП. Вакцине би требало давати сваке године у јесен. ОКСИГЕНОТЕРАПИЈА се као дуготрајна терапија кисеоником обично уводи у III стадијуму болести. Доказано је да дуготрајна примена кисеоника, преко 15 сати дневно, продужава преживљавање болестика са хроничном респираторном инсуфицијенцијом. РЕХАБИЛИТАЦИЈАима за циљ да побољша функцију дисајних органа и путева чиме се смањују симптоми болести, поправља квалитет живота, повећава физичко и емотивно учешће у свакодневним активностима. Обухвата подстицање кашља, постуралну дренажу, вибрацију грудног коша. Контрола болести и ефекат терапије се процењују на основу симптома болести, физикалног налаза, параметара плућне функције и поправљања квалитета живота.
Текст на основу извора уредила др Тања Богојевић , пнеумофтизиолошко oдељење
Извор: Интерна медицина, Уџбеник за студенте медицине, Медицински факултет